Faraonai gimtaidenis Gimtadienių istorija
Faraonai gimtaidenis Gimtadienių istorija

Gimtadienis arba gimimo diena yra ypatinga metinė šventė, kuri švenčiama asmens gimimo dieną. Šios šventės paprastai būna šeimyninės ar draugų susibūrimai, dovanojimai, linksmi pasiūlymai ir torto pjaustymas. Gimtadienio tradicijos gali skirtis kultūriniais ir šeimos įpročiais, tačiau bendrai gimtadienio šventė yra skirta švęsti gyvenimo ir laimės momentą.

Gimtadienių šventimo istorija yra susijusi su senovės laikais ir kultūromis. Daugelis šiuolaikinių gimtadienio šventimo elementų turėjo savo šaknis senovės šventėse, susijusiose su gėlėmis, ugnimi ir religiniais ritualais. Pavyzdžiui, senovės graikai ir romėnai švęsdavo gimtadienius, kuriuose garbinami jų dievai ir valdovai.

Krikščionybės įtakoje gimtadienis tapo svarbia švente, nes buvo švenčiama Jėzaus Kristaus gimimo diena, kitaip vadinama Kalėdomis. Šiuo metu gimtadienio šventė įgijo naujas reikšmes ir tapo platesnėmis visuomeninėmis šventėmis.

Šiais laikais gimtadienio šventimas įgijo daugybę įvairių formų. Žmonės dažnai švenčia gimtadienius organizuodami vakarėlius, kviesdami draugus ir šeimos narius, dovanoja vieni kitiems dovanas, siunčia sveikinimus ir bendrauja socialiniuose tinkluose. Populiari tradicija yra torto ar pyrago pjaustymas, kuris dažnai yra šventės kulminacinis akcentas.

Visame pasaulyje gimtadienių šventimas gali labai skirtis. Kiekviena šeima ir bendruomenė gali turėti savo unikalias tradicijas ir įpročius, kurie atspindi jų kultūrinę įvairovę ir asmeninius gyvenimo būdus. Gimtadienis išlieka svarbia švente, kuriai žmonės skiria ypatingą dėmesį, siekdami sukurti džiugų prisiminimų ir padaryti šventę ypatingą šventę.

Gimtadienių istorija

Nuotrauka priklauso: blog.grandvoyage.com

Gimtadieniai prasidėjo maždaug 3000 metų prieš įprastą erą, kurią suprato mūsų seni geri draugai egiptiečiai. Bet nebūtinai taip kaip mes jas švenčiame šiandien. Nepaisant pavadinimo užuominų, žinote, gimimo diena, gimimo metus, egiptiečiai švęsdavo ne tai. Kai kalbama apie gimtadienių ištakas, jie iš tikrųjų švęsdavo kažkieno kaip dievo gimimą.

Kas tai? Girdžiu, klausiate. Kas yra gimtadienio tapimas dievu, šventimas ir kuo jis susijęs su egiptiečiais? Kai faraonai buvo karūnuojami, buvo manoma, kad jie tapo dievu. Tiesą sakant, tai diena, kai žmogus tampa dievu yra aukščiau, nei iš tikrųjų, fiziškai gimstama.

Gimtadienio žvakių istorija ir gimtadienio torto kilmė

Ankstyviausios istorijos apie žvakes ir pyragus siejamos su senovės graikais. Kartą per mėnesį jie švęsdavo mėnulio deivės Artemidės gimimą gamindami apvalius pyragus. Ant torto buvo dedamos uždegtos žvakės, simbolizuojančios švytintį mėnulį, o jų dūmai perneštų linkėjimus ir maldas danguje gyvenantiems dievams.

Artemidei siūlomi pyragaičiai nebūtų atpažįstami kaip pyragai, kuriais skanaujame šiandien. Tai buvo maždaug 1600 m, kai pyragaičiai pasikeitė į sluoksniuotus, padengtus glaistu ir gausiai dekoruotus. Tuo metu tokiam tortui reikėjo kokybiškų elementų ir gamybos, vadinasi tai buvo prabanga itin turtingiems žmonėms. Tik pramonės amžiuje nuo 1760 m. masinės gamybos metu ingredientai ir įranga buvo pakankamai pigūs paprastam žmogui.

Pirmasis gerai dokumentuotas atvejis, kai ant gimtadienio torto buvo dedamos žvakės, atkeliavo iš Vokietijos 1746 m. Vyras, vardu grafas Ludwigas von Zinzendorfas, savo namuose surengė prabangią gimtadienio šventę, kurios metu buvo didelis tortas su įsmeigtomis žvakėmis, tos žvakės atitiko jo amžių Panašu, kad iš ten gimtadienio tortai ir žvakės pasklido po visą Vokietiją, o vėliau ir per Europą. Neaišku, kaip ir kodėl, bet apie 1850-uosius pradeda atsirasti įrašų.

Tai buvo tas dešimtmetis, kai gimtadienio šventė per Atlantą persikėlė į JAV. Ilgą laiką amerikiečiai priešinosi tradicijai, tačiau iki 1850-ųjų ši tendencija prigijo. O iki 1871 m. gimtadienio žvakės iš Vokietijos pasiekė Ameriką. Tortas buvo papuoštas žvakių skaičiumi, atitinkančiu vaiko amžių, o svečiams giedant giesmes vaikas užpūsdavo žvakes po vieną.

Nuotrauka priklauso: unsplash.com/@chiragggg

Gimtadienio šventimo istorija

Romėnai buvo vieni pirmųjų žmonių, kurie švęsdavo mūsų pažįstamus gimtadienius. Todėl jie tikriausiai yra glausčiausias atsakymas į klausimą „Kodėl švenčiame gimtadienius? Romėnai pirmieji šventė paprasto žmogaus gimimą. Jie tai padarė su prabangiais vakarėliais, kuriuose gimtadienio berniuką apipildavo dovanomis, taip pradėdami gimtadienio dovanų istoriją.

Nuotrauka priklauso: unsplash.com/@neom

Gimtadienio vakarėlių istorija

Kam švęsti gimtadienius be torto? Vakarėliai ir tortas dera koja kojon, ir mes apie tai trumpai kalbėjome anksčiau, aukodami mėnulio deivei Artemidei, sumaniausią gimtadienio torto idėją. Tačiau tai iš tikrųjų nėra gimtadienio tortas apie kokį žinome ir mėgstame šiandien. Gimtadienio vakarėlį paskatino gimtadienio torto istorijos augimas ir progresas. Na, tai yra „Kinder siurprizo“ staigmena.

Teisingai, gerbiamieji, vokiečių kepėjai iš esmės atnaujino gimtadienio tortą, kad taptų spalvinga šlove, kurią švenčiame šiandien. Iki šiol gimtadieniai yra gana įprasti, tiek vyrams, tiek moterims, beveik visame pasaulyje. Vokiečių gimtadieniai buvo rengiami vaikams nuo XVIII amžiaus pabaigos. Šie vakarėliai buvo vadinami „Kinderfeste“ ir labai priminė gimtadienio vakarėlius, kuriuos šiandien žinome ir mėgstame. Kiekvienam vaikui už kiekvienus gyvenimo metus būtų įteiktas tortas su žvakėmis pagal amžių.


Paskutinė linksma, nors ir nehigieniška pastaba: 2017 m. atliktas „Journal of Food Research“ tyrimas parodė, kad užpūstas gimtadienio žvakes ant torto, bakterijų ant glajaus padaugėjo 1400%. Tai yra bakterijos, išeinančios iš pučiančio žmogaus burnos ant pyrago viršaus. Tačiau nesijaudinkite, geri „The Atlantic“ žmonės paskambino vienam iš tyrimo autorių ir išsiaiškino, kad bakterijomis padengtą pyragą valgyti vis tiek saugu!

Šaltiniai

https://en.wikipedia.org/wiki/Birthday_cake

https://www.foodandwine.com

https://www.thevintagenews.com